![](https://erikaschneiderphoto.com/wp-content/uploads/2021/08/AMTS-15-683x1024.jpg)
Két évet kellett várni rá, de végre eljött a mi időnk, és 2021-ben ismét kilátogathattunk a Hungexpóra. Kicsit trükkösen indult a nap, és hamar végződött, de így is remek élmény volt – ahogy igazából mindig.
A trükkös indulást igazából már éreztem, amikor pénteken alternatív tömegközlekedési útvonalakat álltam neki keresni a Hungexpóra, hiszen a sok-sok látogató, és a helyszín sajátosságai miatt (egy út vezet be a területre, és ki is) rendszeresek a dugók. Gyanús volt, hogy a BKK applikációja nem ajánlgatja a 10-es jelzésű Expó buszt, a hivatalos menetrend szerint hétvégén nem is közlekedik, de hát ezerszer voltunk már különféle rendezvényeken, ilyenkor mindig van busz, sőt elég gyakran jár. Hát most nem volt… 🙂 A szokásos megállóban álltak már emberek, nem is kevesen. Ilyenkor mindig elbizonytalanodom, hogy csak én vagyok-e béna, és a többiek sokkal jobban informáltak, mint én? Szóval leültem én is, és vártam. Vártam. És vártam. De semmi sem történt. Aztán gyanús lett, hogy egyre több az ember, és a lassan 20 perc alatt, amit ott töltöttem, igazán kiderülhetett volna valami, így végül felmásztam a Google-re, ami a kiállítás honlapjára irányított: van AMTS busz. Óh, ez jó hír, de mégis honnan indul? Időközben egy hölggyel beszédbe elegyedtünk, majd összetrombitáltam a sorstársaimat is, és együtt, csoportosan elindultunk vissza az Örs vezér téri metrómegálló irányába, ahol egy fiatalember álldogállt „AMTS tábla balra” feliratú táblácskával a kezében. Esküszöm, nem láttam őt, amikor fél órával azelőtt leszálltam a metróról. Mindegy is, végre irányban voltunk, fel a buszra, és indulás. A dugót végül így sem úsztuk meg, de az előző évekhez képest határozottan hamarabb értünk ki.
A második meglepetés a média regisztrációnál ért – és ezt sajnos zokon is vettem. Lehet, hogy én látom rosszul a dolgokat, vagy elkényeztettek a nemzetközi versenysorozatok, de azért egy ilyen kaliberű rendezvény, mint az AMTS, igazán figyelhetne erre, főleg a sajtó munkatársaival szemben, mert mégiscsak ők alkotják és terjesztik a véleményeket… Az ügyintéző hölgy kedves volt, hamar meg is talált a listán, odaadta a belépőmet, és jó munkát kívánt – viszont nem kaptam nyakbaakasztót… Hmm… Oké, nem hoztam magammal, mert miért is kellett volna? Viszont a pass-ednek meg láthatónak kell lennie, mert ha olyan területre lépsz, ahová csak a média és a kiállítók mehetnek, akkor ott a kínos magyarázkodás, zsebből elgyűrődött pass elővétele, amit jobb esetben nem hagysz el, amikor kiveszed a mellette pihenő telefonodat, papírzsepit stb. Szóval VETTEM magamnak ugyanolyan nyakbaakasztót, amit az ott dolgozók is hordtak. Nem ezen a pénzen múlt, csak az elv, ugyebár…
Nem titok, hogy autóversenyben utazom, így előzetesen már tájékozódtam arról, hogy milyen csapatok, vagy versenyzők lesznek jelen a kiállításon, szépen ki is jegyzeteltem magamnak, majd a listát otthon felejtettem 🙂 Így arra gondoltam, hogy a legtöbben úgyis a G pavilonban lesznek, így szépen nekiálltam körbejárni az egyes standokat. A Zengő Motorsport kamionja volt az első, akiket meglátogattam. Boldizs Bence mosolyog, és köszön, alig egy hete, hogy utoljára találkoztunk a WTCR hétvégén a Hungaroringen. Most azzal foglalatoskodik, hogy regisztrálja az érdeklődőket, akik kipróbálhatják ugyanazt a versenyszimulátort, amivel a ők is készülnek a futamokra, illetve amikor épp nem ezt csinálja, lelkesen mutatja meg az autóját a látogatóknak, akik akár be is ülhettek a Cuprába. És ez nem egy showcar ám, hanem a frankón az eredeti autó, motorral, versenygumikkal, és a Ringen szerzett harci sérülésekkel. Rob Huff bronz színű autója szintén ott áll (Huffy sajnos nem volt mellette), ha nem tudnánk, hogy kitört a bal elsője az előző vasárnapi, első versenyen, senki sem mondaná meg. Ebből is látszik, hogy a Zengőt profi mérnökök és szerelők alkotják, akik 10-15 perc alatt képesek azt a munkát elvégezni, amihez egy szakszervízben egy hétre lenne szükség.
![](https://erikaschneiderphoto.com/wp-content/uploads/2021/08/AMTS-05-1024x683.jpg)
A Pure ETCR elektromos versenygépe is ott árválkodott a sarokban, gazdája, Nagy Dani épp az M4 Sport súdiójában közveítette az F3 versenyt és az F1-es időmérőre készült fel, így senki sem róhatta fel neki, hogy nem volt jelen szombaton (de vasárnap, ha minden igaz, szakított rá időt, hogy kint legyen).
![](https://erikaschneiderphoto.com/wp-content/uploads/2021/08/AMTS-09-683x1024.jpg)
Szimulátorozni nem ültem be (de lehet, hogy egyszer majd megteszem :)), viszont átballagtam a Gender Racing Team standjához. A csapat majd 10 éve van jelen a formulaautózás világában, elsősorban a CEZ F3-mas és a Formula Renault kategóriákban nyomulnak. Versenyzőjük, a felvidéki Szabó Nikolas is jelen volt, akivel nagyon szuperül elbeszélgettünk, mesélt a 2020-as bemutatkozó F3-mas versenyéről a Slovakiaringen, ahol mindkét versenyen dobogóra állhatott (P2). Az idei szezonnak ugyan már vége, de már most készül a jövő évre, ahol természetesen az újabb pontok, dobogók, és akár futamgyőzelmek megszerzése a cél.
A Formula Student világszerte, egyetemi és főiskolai csapatok számára megrendezett autóversenyek gyűjtőneve, amelyben a hallgatókból álló csapatok együléses versenyautó-tervezésben és építésben mérik össze tudásukat. BME Racing Team sem maradhatott ki az AMTS forgatagából, büszkén sorakoztatták fel a megszerzett díjaikat, és készségesen válaszoltak a látogatók minden kérdésére.
Ezután átsétáltam a Toyota rendkívül látványos, és nagy területen fekvő standjához, ahol Molnár Bendegúzt kerestem meg. Bendegúz neve ismerős lehet azoknak, akik figyelemmel követik a nemzetközi kamionversenyzést, a fiatal magyar tehetség sokáig az OXXO Hungary Truck Racing Team égisze alatt versenyzett, majd Amerikában, illetve a Swift Cup Europe-ban folytatta a karrierjét. Erre a hétvégére a Toyota GT86 CS CUP (TOYOTA GAZOO Racing Trophy) autójukat hozták el a kiállításra. Persze mindenki bele szeretett volna ülni, hogy érezze az autóversenyző-feelinget. Erre sajnos nem volt lehetőség, de Bendegúz és kiállítótársai lelkesen mutatták meg az autó részleteit.
A motorversenyekben annyira nem vagyok otthon, de nyitott lettem volna Sebestyén Peti munkásságára. Annak ellenére, hogy azt írta, 12:00-16:00 között kint lesz a kiállításon, sajnos nem sikerült találkoznunk, és beszélgetnünk, pedig többször is visszamentem a standhoz, így maradt az 56-os rajtszámú motor látványa. Peti amúgy a Supersport világbajnokság mezőnyében motorozik, illetve MotoGP szakkommentátorként segíti a Spíler 1 csatorna stábját, korábban négy évet töltött el a Superbike alsóbb kategóriájában.
Megnézegettem az oldimer kiállítást, majd átsétáltam a tuning részre. A G pavilon viszonylagos csendje, és nyugalma után orrba vágott az A pavilon hangzavarja és tömege, de hát az embernek számítania kell erre ilyen helyeken. Nagy meglepetésemre „szembe jött” velem a Novel Racing Lexus típusú személygépjárműve, ami a nürburgringi 24 órást is megjárta, illetve közvetlenül mellette a DTM Trophyban vitézkedő holland, Stéphane Kox (Ring Racing) Toyota GR Suprája. Kox egyébként jelenleg a 13. helyen áll az újdonságnak számító német (nemzetközi) bajnokságban, és a neve férfias hangzása ellenére ő egy 27 éves hölgy, aki nem csak gyönyörű, de okos is: Peter Kox, 2004-es Le Mans-i GTS kategóriagyőztes lánya ugyanis jogi egyetemre jár, 2019-ben pedig harcba szállt egy W-Series ülésért is.
![](https://erikaschneiderphoto.com/wp-content/uploads/2021/08/AMTS-26-1024x683.jpg)
Továbbhaladva a csarnokban felfedeztem Kőváry Barna még mindig sáros Mitsubishi L 2000-resét, egy nagyon szép megemlékezést 2020-ban tragikusan fiatalon elhunyt Tóth Zsoltról, Hartmann Balázs és Szomszéd Lali (Swift Cup Europe) versenygépét, valamint Laczkó Lehel (Autós Gyorsasági Országos Bajnokság) egy aranyszínű kupáját.
Ez a pár óra tömény autós impulzus elég is volt aznapra, így lassan összeszedtem magam, és elindultam hazafelé. A passzázson terjengő, iszonyatosan finom illatok azért megkívántattak velem egy jófajta lángost, de végül csak egy kólát vettem frissítő gyanánt, és az F1-es időmérő előtt pár perccel már otthon is voltam.
Mindent összevetve, az AMTS egy nagyon jó alkalom, hogy olyan autócsodákat lássunk, amikkel a mindennapokban nem feltétlenül találkozhatunk, összehozza a hasonló érdeklődésű embereket, megismerhetünk gyártókat, szponzorokat, vagy akár autós-motoros rajongói termékeket, alkatrészeket, vásároljunk.
Remélem, hogy a jövő évi kiállítást már nem árnyékolja be a világjárvány, és még több kiállító, illetve az autóversennyel kapcsolatos csapat jelenik majd meg. Mi minden bizonnyal ott leszünk.
A kiállításon készült képek galériáját ITT nézhetitek meg.
Schneider Erika